Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 17.10.2016 15:34:16 

ČESKÝ SVAZ CHOVATELŮ   Praha 9 Újezd nad Lesy

Příspěvky chovatelů v tisku

  

Výňatek z příspěvku uveřejněném v časopisu CHOVATEL  - červenec 2010 :

----------------------------------------------------

Prosím inspirujte se, dětský úsměv za to stojí – pozvěte také na Vaši výstavu děti z dětských domovů

Pozvala jsem na výstavu v Dubči čtyři dětské domovy a dvě pobočky Klokánku. Inspirovala mě k tomuto kroku  návštěva dětí ze základní školy v Dubči, kdy jednatel ZO Dubeč pozval do areálu ZO ČSCH Dubeč  tyto děti ze ZŠ, abychom jim mohli ukázat  jak vypadají pěkní  králíci, zakrslí králíčci, holubi či drůbež a říci jim o nich základní informace.  Dostaly také dobroty a pozvánky na červnovou výstavu mladých chovatelů. Jeden chlapeček byl však zcela mimo kolektiv a brečel. Když jsem se ho ptala proč, řekl mi: „já v červnu nemůžu přijít, nemám rodiče,kteří by mě sem vzali, jsem z Klokánku“.

Bylo mi ho  líto, uvědomila jsem si, že na rozdíl od dětí v našich rodinách mají tyto děti velmi zúžené spektrum možností a tím i mnohem méně zážitků. Kontaktovala jsem proto pražské pobočky Klokánku a další 4 dětské domovy v okolí s nabídkou, aby přišli s „jejich“ dětmi na naše výstavy v červnu i v srpnu, samozřejmě zcela zdarma.

Z některých domovů děti se svými tetami skutečně přišly a byly velmi šťastné. Jejich posmutnělé oči při příchodu ulicí  se u klecí s králíčky,které si mohly pochovat, rozzářily jako světýlka. Líbili se jim i  holubi s „kadeřemi“,které nikdy neviděly.

Přišel i chlapeček, který v dubnu plakal, že nebude moci v červnu přijít. Byl moc rád, že se mohl vrátit.

Myslím, že tyto děti potřebují pro své šťastnější  žití hlavně  pozitivní zážitky. Snad v Dubči jeden, na který budou rády vzpomínat, dostaly.  Vypadaly skutečně nadšeně a těšily se, že přijdou znovu.

Zkuste se také podívat v okolí Vaší ZO, zda byste nemohli potěšit děti z dětských domovů či podobných zařízení.

 Chovatelství tak může dosáhnout  i jiného rozměru. Nepotěší jen malé i velké chovatele, ale najde si cestu k něčemu novému – citu pro druhého člověka,který nás potřebuje a my to vyslyšíme.

Věřte mi, ty štastné oči dětí (viz foto), které musí mít zřejmě  ve svých malých hlavách nejistotu, za to fakt stojí.

Děkuji

25. června 2010

Marcela Lamešová

 
 
 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Níže uvedený článek ve stejném znění byl uveřejněn:

-  v Újezdském zpravodaji vydávaném ÚMČ Praha 21 - září,říjen 2011 

- v časopisu Chovatel, vydávaném Českým svazem chovatelů -  říjen 2011

Dne 3. září 2011 proběhl „I. pražský chovatelský den v Újezdě nad Lesy“.

Akce pobavila děti, ale i dospělé. Děti mohly jezdit na ponících, dovádět na skákacím hradu a maxi skluzavce, dále byla zdarma k dispozici trampolína Sboru dobrovolných hasičů Praha Dubeč. Děti mohly krmit zvířata připravenými krmivy, sebe cukrovou vatou a zmrzlinou, soutěžit v různých kategoriích, poslouchat přednášky naší členky p. Gabriely Železné o domácích mazlíčcích, sledovaly soutěžní disciplínu „Králičí hop“, která zaujala  všechny návštěvníky.

Bylo vystaveno 142 zvířat, ať už s rodokmenem ČSCH či nikoli, např. zakrslá a větší plemena králíků, papoušci, želvy, morčata, křečci, zakrslé kačenky a slepičky, holubi, akvarijní ryby, fretka a achatina.

Nejvzácnějším exponátem našich mladých chovatelů ze ZO ČSCH Újezd nad Lesy byly bezesporu zemní veverky burunduk jménem Chip a Dale, které mohly děti krmit přiloženým krmením. Na závěr bylo připraveno „chovatelské překvapení“, kdy mohly děti vypustit 20 poštovních holubů, kteří se úspěšně vrátili k chovateli p. Františku Držkovi do Dubče.

 

Děti obdržely krásné poháry, čestné ceny – sošky zlatých králíků, medaile, diplomy a ceny, absolvovaly společné foto, které vám přinášíme (někteří museli dříve domů, tak chybí).

Čestné ceny a medaile jsou některé na našem webu a mohou být postupně doplněny i po zaslání vašich fotografií na mail: marcela.lamesova@seznam.cz , pokud své malé vítěze s jejich zvířaty vyfotíte a pošlete.

 

V odpoledních hodinách byly vyhlášeny výsledky v těchto kategoriích:

 1. Vítězů zvířat s rodokmenem ČSCH - 1 šampion samec Veronika Dvořáková Chrudim - Zakrslý králík červený, 1 šampion samice - Jan Lameš Újezd nad Lesy, Zakrslý králík tříslový černý, dále 5 čestných cen.
 2. Vítězů zvířat bez rodokmenu ČSCH (1 šampion Daniel Arbon Újezd nad Lesy - Agapornis,  dále 8 čestných cen)
 3. Šampion kategorie neobvyklých zvířecích  dovedností  (sestry Stupkovy, Benešov, za Králičí hop)
 4. Vítěz kategorie nejhezčí psaný příběh o zvířátku (Daniela Dvořáková, Chrudim)
 5. Vítěz kategorie namaluj zvířátko (Eliška Volencová, Šestajovice)
 6. Dále bylo přiděleno 18 zlatých, stříbrných a bronzových medailí napříč kategoriemi.

Děkujeme za pomocnou ruku při organizování akce p. tajemníku ÚMČ Saitzovi za technickou pomoc a zajištění stanu ÚMČ nad prodejnu zvířat a krmiv,  p. Vlaďce Juřenové za zajištění kontaktů a prezentaci akce ve vývěskách a p. starostovi Tošilovi z MČ Praha 10 Dubeč za bezplatné zajištění 6metrového stanu nad „Králičí hop“, aby nebylo našim hopákům horko.

 

Závěrem děkuji sponzorům, kteří napomohli akci financovat (seřazeno dle výše příspěvku):

 1. Autodružstvo Podbabská,  Pod Paťankou 217/1, 160 00 Praha 6
 2. Věci veřejné, Klub Praha 21, Sudějovická 1162, Praha 9 -  Újezd nad Lesy
 3. Imuprodukt, Mikulova 1574, Praha 4 (ceny do tomboly)
 4. Městská část Praha 21, Staroklánovická 260, Praha 9 - Újezd nad Lesy (grant k akci)
 5. Samohýl  a.s., Smetanova 1058, Lomnice nad Popelkou (ceny do tomboly)
 6. Sbor dobrovolných hasičů,  Praha 10 Dubeč (trampolína zdarma)
 7. Prodejna Agroklas Horse – Salač, ul.5 května 154, Úvaly (podestýlka a krmiva pro vystavená zvířata).

 

Těm, kteří na našem prvním ročníku byli děkujeme, věříme, že se jim akce líbila stejně jako nám a že se přihlásí se svými zvířaty nebo přijdou i příští rok. Těšíme se

 

K článku přikládáme fotografii vítězů, fotografii „Králičího hopu“, vypouštění poštovních holubů a ochočené veverky burunduk našich mladých chovatelů.

 

Marcela Lamešová

Fotografie - viz rubrika "I. pražský chovatelský den 2011
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Článek uveřejněný v časopisu Pražan - září 2011
 
Veverky věnovaly mladým chovatelům pár veverek
 
Třetí zářijový den se konal v Praze 21 - Újezd nad Lesy I.pražský chovatelský den. Akce, jejímž cílem bylo hlavně podbavi děti, ale i dospělé, se uskutečnila na multifunkčním hřišti v Praze 21 za finanční podpory VV. Děti mohly soupeřit v různých soutěžních kategoriích, poslouchat přednášky o domácích mazlíčcích, jezdit na ponících, dovádět na atrakcích, zdarma skákat na trmpolíně Sboru dobrovolných hasičů z Dubče či sledovat soutěžní disciplínu "králičí hop", kterou si mohly s ušatými chlupáči i vyzkoušet. Na místě byla rovněž možnost zakoupit krmivo nebo zvířata samotná. Netradičním exponátem byl pár zemních veverek burunduk Chip a Dale, které věnovaly místnímu klubu chovatelů Věci veřejné /mezi lidmi znáné jako VeVerky). Za tuto finanční pomoc pro naše mladé chovatele Věcem veřejným velmi děkujeme, slibujeme, že se o veverky budeme dobře starat a vystavíme je i v příštím roce", říká předsedkyně klubu Marcela Lamešová.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      redakce časopisu Pražan
 
Článek předaný k otištění do Újezdského zpravodaje MČ Újezd nad Lesy (díky p. Čechové nevyšel)
Článek předaný do časopisu Chovatel  (vyšel)
Článek předaný k otištění do Rohožníku MČ Dubeč -  (vyšel)
Článek předaný k otištění do Kolodějských novin (vyšel), za což všem v okolí děkujeme.
 
Text článku:

2. pražský chovatelský den v  Újezdě nad Lesy

ZO ČSCH Újezd nad Lesy ve dnech 14. - 15. září 2012 opět uspořádala chovatelský den na Multifunkčním hřišti v Újezdě nad Lesy.

Za finanční dar děkujeme Magistrátu hl. m. Prahy, jmenovitě p. Andree Vlásenkové, předsedkyni Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP. Díky této finanční podpoře jsme mohli akci z velké části zajistit, vozit děti zdarma na ponících  a zakoupit i některé výstavní klece a voliéry.

Naše poděkování dále patří p. starostovi Tošilovi z Dubče a Sboru dobrovolných hasičů Dubeč za trampolínu a velký stan nad králičí hop. O trampolínu zdarma byl velký zájem stejně jako v loňském roce. MČ Praha 21 děkujeme za bezplatné zapůjčení hřiště včetně energií. Panu tajemníku Saitzovi za zapůjčení stanu nad tombolu.

Na chovatelském dni  jste mohli vidět různé druhy zvířat, např. jezevce a kunu lesní, mini prasátko, mini kobylky, šneky, užovku červenou, zakrslé slepičky i kačenky, křečky syrské, cuy morče, malé hady, činčily, želvy zelenavé, kajmanku, hrdličky, gekončíky, zakrslé rexy, veverky burunduk, agamy vousaté, kalouse, pískomily, ptactvo, prodejná šťěňata, holuby atd. Před hřištěm lesní stezkou vozili děti  zdarma  objednaní poníci  ze stáje Žernovka. Za další poníky, kteří vozili děti rovněž zdarma děkujeme p.Petře Chrástové, u které si jízdy můžete objednat na http://caballus.webnode.cz/.  Děti na chovatelském dni s úspěchem přemluvily své rodiče k zakoupení drobných domácích mazlíků, pro návštěvníky byla připravena tombola a obchod s chovatelskými potřebami, prodejna přírodních kamenů s radami od našich členek atd. K vidění byli ve spodní části hřiště mini koníci KVH 60 a 73 cm, na kterých se nedá jezdit ale děti je mohly pohladit a krmit mrkví a krmivy od firmy Salač Horse z Úval. Panu Salačovi patří rovněž naše poděkování.Počasí nám nakonec vyšlo, bylo možné posedět u restaurace p. M. Tomáška z Šestajovic, vyslechnout přednášky o domácích mazlíčcích, želvách zelenavých naší členky Gabriely Železné, o korýších, mini prasátkách včetně ukázky konkrétních zvířat, jako např. krajty královské pana Petra Difka ze ZO ČSCH Modřany. Velmi zajímavá byla ukázka práce asistenčních psů neziskové organizace Pestrá společnost. Velký zájem byl o soutěž v králičím hopu, kterou připravil p. René Stupka a křtiny naší mini kobylky Karamelky (z Holandska s původním jménem Meggie). Karamelku zlil dětským šampaňským náš dohlížející veterinární lékař MVDr. Jaroslav Talacko z Českého Brodu a děti si na její zdraví připily dětským šampaňským. Fotografie z akce uveřejňujeme postupně na webu naší ZO ČSCH http://www.cschpraha9ujezdnadlesy.websnadno.cz

Po dokončení soutěží ve všech kategoriích, byly vyhlášeny výsledky a na závěr děti vypustily poštovní holuby.Nám jako pořadatelům se akce letos moc líbila. Den byl pestrý nejen díky programu, ale také díky zajímavým druhům vystavených zvířat, které jsme pro vás od různých chovatelů sehnali a nejsou vždy k vidění.  Na vaší účasti bylo vidět, že vás akce zajímá a to nám dává motivaci připravit chovatelský den i v roce příštím. Budeme se snažit připravit  ho  tak, aby se vám líbil, snad jako v roce letošním. K článku přidáváme 3 fotografie  a budeme se na vás těšit opět příštím rokem v září.

Chovu Zdar !  Marcela Lamešová, předsedkyně ZO ČSCH Újezd nad Lesy

fotografie - viz 2.pražský chovatelský den

 

Konal se 3. pražský chovatelský den v Újezdě nad Lesy

ZO ČSCH Újezd nad Lesy pořádala 28.9.2013 svůj 3. pražský chovatelský den v Praze Újezdě nad Lesy. Počasí nám přálo nadprůměrně a tím byla polovina úspěchu zaručena, akce se pak celkově vydařila. Bylo vystaveno mnoho zvířat od zakrslé kamerunské kozy, čistokrevných plemen králíků, morčat, exotů, šneků, želv, mini shetland, holubů, ježka bělobřichého atd., až po užovky červené u kterých projevily děti velký zájem vidět jejich ohlášené krmení. Děti se mohly zdarma vozit na 6 ponících, zdarma skákat na trampolíně, vidět 2x přednášku o dravcích a 2 ukázky práce sokolníka, zúčastnit se všech vyhlášených soutěžních kategorií viz náš web.

 

O předvedení králičího hopu včetně vysvětlení jeho pravidel a soutěže v této disciplíně se nám už třetím rokem 2x v průběhu dne vzorně postaral p. René Stupka z ČSCH se svými úspěšnými dcerami. Centrum výcviku psů pro postižené Helppes o.s. předvedlo 2x průběhu dne práci asistenčních psů. Konzultací k chovu králíků pro návštěvníky se ujal p. Milan Kudr z ČSCH a přednášku o zvířatech a vědomostní kvíz  pro děti s ukázky zvířat připravil p. Ing. Josef Blokeš z ČSCH. Výstavu krásných obrazů koní a zvířat, které svědčí o  nesporném talentu předvedla malířka p. Alena Lukešová včetně malování dětí na obličej.

V kategorii „Psaný příběh o zvířátku“ zvítězila jednoznačně Základní škola Koloděje jak vysokou účastí, tak nespornou kvalitou napsaných příběhů žáků 4.třídy. Za spolupráci děkujeme p. řediteli ZŠ Koloděje Mgr. Zdeňku Dolanskému. Do kategorie „zazpívej písničku o zvířátku nebo „řekni básničku o zvířátku“ se letos k naší radosti přihlásilo více dětí než v loňském roce, což nás těší. Zpívaly moc hezky…

Na sokolnických ukázkách chovatelského dne byli staticky předváděni tito dravci: 

Orel stepní původem z Asie, Káně harisova žijící v Jižní Americe. Z evropských zástupců Káně lesní a největší žijící sova Výr velký. Při letových ukázkách byli prezentováni Káně harisova, při volném sledování sokolníka a následné přílety na ruku, Výr velký, který i přes svůj velký handicap dokáže za svým sokolníkem přiletět a následovat ho. Dále pak Káně lesní při základním výcviku a příletu z ruky na ruku.

Za finanční dar k akci děkujeme Magistrátu hl. m. Prahy. Za bezplatné poskytnutí hřiště včetně energií  a stanu nad tombolu MČ Praha Újezd nad Lesy. Za poskytnutí trampolíny zdarma tradičně p. starostovi Tošilovi z Prahy Dubeč a Sboru dobrovolných hasičů tamtéž. Za poskytnutí 2 poníků zdarma p. Petře Chrástové z Újezdu nad Lesy. Za výstavu obrazů zvířat malířce A.Lukešové z Příbrami http://lukesova.wz.cz. Za stánek s chovatelskými potřebami a krmivy za skvělé ceny  p. Zdeňku Růžičkovi, majiteli chovatelských potřeb, Újezd nad Lesy a za krmiva pro vystavené králíky a morčata děkujeme p. Salačovi, Agroklas, Úvaly.

 

Děkujeme za vaši účast a doufáme, že jste se díky chovatelskému dni a zvířatům mohli v dnešní uspěchané době trošku zastavit  a alespoň na chvilku přijít na jiné myšlenky…

Marcela Lamešová, předsedkyně ZO

foto viz rubrika 3. pražský chovatelský den

 

 
TOPlist